Mary Langley
Headteacher/Deputy DSL
Mrs Mary Langley
Kelly Pestell
Deputy Headteacher
/SENDCo/DSL

Mrs Kelly Pestell
Helen Leach
Assistant Headteacher
Miss Helen Leach
(Early Years Lead/Religious Education and Reception Cherry Class Teacher)
Kirsty Masterton
Assistant Headteacher
Mrs Kirsty Masterton
(KS1 Lead/Reading and Year 2 – Maple Class Teacher)
Melissa Bygraves
Lead Teacher
Miss Melissa Bygraves
(KS2 Lead/Maths Lead and Year 6 – Oak Class)
Morgan Strevens
Class teacher
Miss Morgan Strevens
(Reception Holly Class)
Kayley Buckingham
Class teacher
Miss Kayley Buckingham
(Year 1 Birch Class/Computing)
Racheal Holyoak
Class teacher
Miss Rachael Holyoak
(Year 2 – Willow Class/Humanities)
Jennifer Goodship
Class teacher
Mrs Jennifer Wright
(Year 3 Sycamore Class/Art Design Technology)
Lakiesha Kumari
Class teacher
Miss Lakiesha Kumari
(Year 4 Hazel Class/MFL)
Sarah Bainbridge
Class teacher
Mrs Sarah Bainbridge
(Year 5 Larch Class/Music)
Silhouette BG
Class teacher
Miss Melissa Cain
(Year 1 – Rowan Class)
Silhouette BG
Class teacher
Miss Ashleigh-Kay Evans
(Year 6 /Physical Education and Chestnut Class)
Silhouette BG
Class teacher
Miss Giulia Orso
(Year 4/Science)
Silhouette BG
Class teacher
Miss Melissa Treble
(Year 3 – Elder Class)
Silhouette BG
Class teacher
Miss Zoe Woodhouse
(Year 5 – Aspen Class)
Silhouette BG
Teaching Assistant
Miss Heidi Angell
(Pre-School)
Charlotte Wadsworth
Teaching Assistant
Miss Charlotte Wadsworth
(Pre-School)
Laura Lane
Teaching Assistant
Mrs Laura Lane
(Reception)
Silhouette BG
Preschool Keyworker/Teaching Assistant
Miss Tracey Herbert
(Pre-School)
Silhouette BG
Teaching Assistant
Miss Phoebe Jeffery
(Year 1)
Silhouette BG
Teaching Assistant
Miss Ana Maria Dominguez Prats
(Year 3)
Silhouette BG
Teaching Assistant
Miss Amber Woods
(Year 2)
Silhouette BG
Teaching Assistant
Mrs Patricia Pickering
(Year 4)
Linzi Novis
Teaching Assistant
Mrs Linzi Novis
(Reception)
Carolyn Roberts
SEND Support Teaching Assistant
Mrs Carolyn Roberts
(Year 1)
Tina Park
Teaching Assistant
Mrs Tina Park
(Year 1)
Karen Sheppard
Teaching Assistant
Mrs Karen Sheppard
(Year 2)
Christina Hunt
Cover Supervisor
Miss Christina Hunt
(EYFS/KS1)
Anita Reed
Teaching Assistant
Mrs Anita Reed
(Year 5)
Arvinder Seehra
Teaching Assistant
Mrs Arvinder Seehra
(Year 6)
Helen Protheroe
SEND Support Teaching Assistant
Mrs Helen Protheroe
Kayleigh Hurll
Cover Supervisor
Mrs Kayleigh Hurll
(KS2)
Maria Endress
Office Manager
Ms Maria Endress
Sara Newman
Reception / Administration Officer
Mrs Sara Newman
Nino Spasic
Site Agent
Mr Nino Spasic
Andrew Robinson
Site Agent
Mr Andrew Robinson
Silhouette BG
HLTA
Mr Aaron Keech
Silhouette BG
Midday Supervisor
Mrs Francesca Insogna
Silhouette BG
Midday Supervisor
Mrs Gurvinder Jandoom
Silhouette BG
Midday Supervisor
Mrs Helen Henson

Chair of Local Advisory Body and Members

Chair of Lab: Amanda Rees, chairoflab@wixamstreeprimary.co.uk

Teaching, Learning and Assessment: Frances Topa

SEND and Safeguarding: Aoife Greaves

Attendance and Behaviour: Tina Hounsome

Health and Safety: David Thomas